Vadim Krasnoselski: Tiraspolul își exprimă dorința de a relua negocierile cu Chișinăul

0

Transnistria vizează reluarea negocierilor cu Republica Moldova şi este deschisă pentru o discuţie eficientă. Acest lucru a fost declarat marţi de liderul transnistrean Vadim Krasnoselski la o întrevedere la Tiraspol cu ambasadorul Olandei în Moldova, Fred Duijn.

După cum relatează Infotag, citând un comunicat de presă al administraţiei regiunii, Krasnoselski a declarat că situaţia din Transnistria şi din împrejurimi „nu s-a schimbat spre bine” de la ultima întâlnire.

„Negocierile în formatul 5+2 sunt inactive din 2019 (…) Practica pernicioasă de a bloca continuarea lucrărilor formatului continuă până în prezent”, a declarat Krasnoselski, care consideră că este „inacceptabil să se treacă inacţiunea drept dependenţă de factori externi, cărora încearcă să li se atribuie presupusa imposibilitate de a reuni reprezentanţii Rusiei şi Ucrainei – mediatorii formatului de negocieri 5+2 – la masa de negocieri”.

Krasnoselski a citat exemplul Comisiei mixte de control, care se întruneşte săptămânal cu participarea reprezentanţilor Transnistriei, Moldovei, Rusiei, Ucrainei şi OSCE.

Liderul regional a calificat drept „extrem de importantă reluarea negocierilor atât în formatul „5+2”, cât şi la nivelul primelor persoane din Transnistria şi Moldova”.

În opinia sa, „absenţa unui dialog deplin este cauza principală a diferitelor tipuri de probleme – politice, economice, umanitare – şi nu oferă posibilitatea de a le rezolva”.

Potrivit raportului, diplomatul olandez a declarat că „UE urmăreşte, de asemenea, să menţină dialogul”. El a precizat că a venit la Tiraspol pentru „a obţine informaţii de primă mână despre situaţia actuală, perspectivele de dezvoltare a evenimentelor, precum şi despre situaţia din sectorul energetic”.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata