Negocierile de pace între Ucraina și Federația Rusă au continuat cu discuții semnificative, desfășurate în Arabia Saudită, în cadrul cărora Ucraina a propus o pauză de 30 de zile în acțiunile militare, ce ar putea fi prelungită în funcție de evoluția situației și de respectarea acordurilor de către Rusia.
Declarațiile președintelui ucrainean, Andrii Yermak, au subliniat că succesul acestor discuții depinde de răspunsul Rusiei.
Partea ucraineană a exprimat angajamentul de a intensifica eforturile umanitare, de a facilita schimbul de prizonieri și de a asigura întoarcerea civililor și copiilor ucraineni, subliniind importanța acestei abordări în stabilirea unui acord de pace pe termen lung. De asemenea, discuțiile au inclus propuneri pentru dezvoltarea resurselor minerale ale Ucrainei, ca un pas esențial în consolidarea economiei și securității statului ucrainean.
La nivel internațional, au fost subliniate așteptările ca și partenerii europeni să fie implicați activ în procesul de pace, iar SUA și Ucraina vor continua să negocieze posibilitățile de sprijin militar și economic. Cu toate acestea, oficialii ruși au arătat o poziție mai rezervată față de propunerea unei încetări temporare a focului, declarând că acest acord ar putea fi inacceptabil pentru Rusia.
În continuare, se așteaptă ca președintele american Donald Trump să discute în această săptămână cu Vladimir Putin despre posibilitatea unui acord de încetare a focului, deschizând astfel perspectiva unui dialog mai amplu între părți.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!