Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, lansează acuzații grave la adresa Federației Ruse, susținând că Moscova desfășoară o campanie coordonată de influențare a alegerilor din țară prin intermediul unor instrumente hibride: preoți loiali Kremlinului și rețele sofisticate de boți, denumite „Matryoshka”.
Într-un interviu acordat prestigioasei publicații Financial Times, Sandu a atras atenția că Rusia utilizează atât elemente din Biserica Ortodoxă Rusă, cât și canale online false, pentru a manipula opinia publică, în special în rândul diasporei moldovenești. Potrivit șefei statului, în 2024 s-au înregistrat deja semnale clare de interferență: zeci de alerte false cu bombă la secții de vot din afara țării, menite să intimideze și să descurajeze participarea la scrutin.
„Rețelele de boți promovează mesaje pro-ruse și anti-europene, imitând surse media credibile. Sunt parte dintr-un plan mai amplu de destabilizare. Este o amenințare reală și concretă la adresa democrației moldovenești”, a declarat Sandu.
Președinta afirmă că autoritățile moldovenești colaborează cu parteneri internaționali pentru a identifica și contracara aceste metode de influență. Estimările arată că Rusia ar fi investit sume impresionante în această operațiune, echivalente cu aproximativ 1% din PIB-ul Moldovei – un semnal clar privind amploarea și seriozitatea amenințării.
În replică, Kremlinul a negat acuzațiile, calificându-le drept nefondate și „parte dintr-o campanie anti-rusă orchestrată de Occident”.
Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!