Dan Perciun: Corupția din instituțiile de învățământ ține de achiziții, nu de salarii

0

Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, susține că situațiile recente de corupție semnalate în unele instituții de învățământ din Chișinău nu sunt direct legate de nivelul de salarizare al cadrelor didactice, ci mai degrabă de procesele de achiziții publice.

Potrivit ministrului, recentele rețineri operate de CNA au vizat un director de instituție și un șef de direcție municipală în dosare ce țin de achiziții, nu de plăți informale sau mită oferită de părinți ori elevi, transmite democracy.md cu referire la IPN.

„Nu aș conecta subiectul salarizării cu subiectul licitațiilor”, a precizat Dan Perciun, menționând că Ministerul salută eforturile CNA de a combate corupția inclusiv în sistemul educațional.

Ministrul a amintit că, la nivelul Ministerului Educației și Cercetării, a fost instituit un Consiliu pentru etică și integritate. Autoritățile încurajează părinții și cadrele didactice să sesizeze cazurile de corupție, mai întâi direcțiilor de învățământ, iar ulterior ministerului.

Potrivit lui Perciun, abaterile confirmate pot fi sancționate inclusiv prin retragerea gradelor didactice sau manageriale.

Referindu-se la cazurile de fraudare a examenelor de gimnaziu din sesiunea 2025, ministrul a declarat că nu este vorba despre incidente izolate, ci despre un fenomen mai larg. În acest context, în 2025, pentru prima dată, examenul de clasa a IX-a a fost organizat după un format diferit, cu observatori delegați de MEC în toate școlile și cu evaluarea centralizată a lucrărilor.

„Datorită acestor măsuri au ieșit la iveală situațiile de fraudă, iar o bună parte dintre cei implicați au fost sancționați – de la mustrare până la concediere”, a precizat ministrul, adăugând că monitorizarea examenelor va continua și în acest an.

Dan Perciun a explicat că tolerarea plagiatului la examene are mai multe cauze și nu este un fenomen recent. Potrivit acestuia, astfel de practici au existat și la examenele de bacalaureat, înainte de introducerea camerelor de supraveghere. În cazul examenelor de gimnaziu, până în 2024 nu au existat măsuri ferme pentru combaterea fraudei.

Printre motivele invocate de ministru se numără beneficiile financiare, relațiile de rudenie din localitățile mici și presiunile exercitate asupra profesorilor.

Potrivit lui Dan Perciun, autoritățile își propun să apropie evaluările naționale de standarde mai riguroase, pentru a limita astfel de practici în sistemul educațional.

Abonează-te la canalul nostru Telegramerciun pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata