Bijuterii și obiecte rare ascunse, depistate de polițiștii de frontieră la Palanca și Briceni

0

Polițiștii de frontieră din Republica Moldova, în colaborare cu funcționarii vamali și autoritățile omoloage din Ucraina, au depistat recent două cazuri de transport de bunuri nedeclarate la punctele de trecere a frontierei, transmite Poliția de Frontieră.

Primul incident a fost înregistrat la PTF „Palanca-Maiaki-Udobnoe”, unde un autoturism de model Lexus, condus de un cetățean ucrainean de 40 de ani, a fost supus verificărilor de rutină. Șoferul și pasagerii au declarat că transportă doar bunuri personale, însă, în urma analizei de risc și a controlului cu scanerul, au fost descoperite bijuterii din metale prețioase și cu pietre semiprețioase, care nu au fost declarate. Bunurile au fost reținute, iar cazul este investigat de Serviciul Vamal.

Cel de-al doilea caz a avut loc la PTF „Briceni-Rossoșanî”, pe sensul de ieșire din Republica Moldova. La pista de control pentru pietoni, un cetățean moldovean de 35 de ani a declarat că nu deține bunuri care necesită declarare. Totuși, verificarea fizică a scos la iveală medalii, ecusoane, monede și o bancnotă cu presupusă valoare istorică și numismatică, ascunse în buzunarele îmbrăcămintei. Bunurile au fost ridicate și sunt pasibile confiscării, iar persoana riscă sancțiuni contravenționale.

Poliția de Frontieră reafirmă angajamentul său în combaterea criminalității transfrontaliere și îi îndeamnă pe cetățeni să respecte regulile vamale și să contribuie la menținerea securității statului.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata