Peste 400 de primari din R. Moldova se reunesc în PMAN la evenimentul „Primării Puternice”

0

Peste 400 de primari din Republica Moldova urmează să se adune vineri în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”, organizat de Guvern.

Potrivit Executivului, discuțiile se vor concentra pe consolidarea administrațiilor locale, atragerea fondurilor externe, implementarea proiectelor majore și îmbunătățirea calității serviciilor publice oferite cetățenilor.

Reuniunea va începe la ora 10:00, iar în fața participanților vor susține discursuri președinta Maia Sandu, premierul Alexandru Munteanu și speakerul Igor Grosu.

Invitat special al evenimentului este premierul în exercițiu al României, Ilie Bolojan.

Conform reprezentanților Guvernului, primarii participanți conduc localități care au inițiat procesul de amalgamare voluntară. La eveniment vor mai participa președinți de raioane, reprezentanți ai organizațiilor de profil și parteneri externi.

Autoritățile precizează că scopul reuniunii este de a susține dezvoltarea administrației publice locale și de a accelera proiectele de modernizare la nivel național.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata