Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, susține că Primăria Capitalei ar trebui să aibă un reprezentant în Comisia Nistreană, având în vedere rolul municipiului în asigurarea aprovizionării cu apă a populației.
Ceban a declarat că a solicitat anterior includerea unui reprezentant al Primăriei Chișinău în Comisia privind utilizarea stabilă și protecția bazinului fluviului Nistru, însă autoritățile i-ar fi comunicat că, deocamdată, acest lucru nu este posibil.
„Deși Chișinăul este responsabil de aprovizionarea cu apă a peste 1 milion de oameni, în prezent, acesta este și parte importantă, și pilon de bază în proiectul mare de construcție a apeductului Chișinău–Strășeni–Călărași, construit cu suportul Guvernului Germaniei”, a declarat edilul.
Potrivit lui Ceban, Primăria Chișinău a realizat în ultima perioadă mai multe lucrări de infrastructură menite să asigure funcționalitatea Stației de Captare a apei.
„Nu există riscuri privind aprovizionarea cu apă, iar Chișinăul, din partea sa, a făcut tot posibilul pentru a asigura acest lucru”, a afirmat primarul.
Edilul consideră că informațiile privind situația apelor și aprovizionarea cu apă a municipiului trebuie discutate direct cu reprezentanții Primăriei, în calitate de autoritate responsabilă de asigurarea serviciilor pentru locuitori.
„Considerăm că comunicarea trebuie să fie directă și din prima sursă în legătură cu aceste subiecte și nu prin intermediul rețelelor de socializare sau prin alte metode, ci în regim real”, a menționat Ceban.
Primarul a mai anunțat că va reveni cu detalii privind debitul de apă, fără a preciza deocamdată date concrete.
Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!