„Educația trebuie susținută, nu desființată” – mesajul Olgăi Ursu către guvernare

Olga Ursu, candidată pentru funcția de deputat din partea Blocului electoral ALTERNATIVA, a avut o întâlnire electorală cu angajații fabricii „Ionel” din Chișinău, unde a prezentat principalele priorități ale formațiunii.

Ursu a declarat că Blocul ALTERNATIVA se opune închiderii școlilor, subliniind necesitatea ca fiecare copil să aibă acces la educație și la servicii sociale de calitate în localitatea sa.
„Trebuie să-i acordăm fiecărui copil condiții să se dezvolte, să învețe, să crească lângă casă. Nu trebuie părinții să-și ducă copiii în satul vecin, chiar dacă este asigurat transportul”, a spus candidata.

Ea a menționat că programul formațiunii prevede investiții atât în educație, cât și în sănătate, astfel încât „vârstnicii, adulții și copiii să aibă un spital și un centru de sănătate cel puțin lângă casă”.

Un alt punct esențial din programul Blocului ALTERNATIVA este direcționarea a cel puțin 10% din PIB pentru infrastructură și dezvoltare.
„Asta înseamnă drumuri noi, irigare, iluminat, rețele de apă și canalizare, școli, grădinițe și spitale”, a precizat aceasta.

În opinia sa, statul trebuie să devină motorul relansării economiei prin investiții masive.
„Dacă statul va pompa mai mulți bani, mai multe proiecte, agenții economici vor avea de lucru, oamenii vor beneficia, iar bugetul va fi alimentat prin taxe suplimentare”, a concluzionat candidata Blocului ALTERNATIVA.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Comments (0)
Add Comment