Ion Ceban acuză guvernarea că induce panică în legătură cu apa din Chișinău

Primarul general al capitalei, Ion Ceban, acuză reprezentanții guvernării că încearcă să inducă panică în societate prin declarații privind aprovizionarea cu apă a municipiului Chișinău. Edilul susține că, în prezent, nu există riscuri pentru alimentarea cu apă a capitalei.

Potrivit lui Ceban, municipiul dispune de un plan actualizat de protecție civilă pentru situații excepționale, iar specialiștii monitorizează permanent debitul râului Nistru și alți indicatori relevanți.

„În prezent, nu există devieri, în comparație cu anii precedenți, care să indice un risc privind alimentarea cu apă a capitalei”, a declarat primarul.

Totodată, Ion Ceban solicită Guvernului să explice de ce Comisia Interguvernamentală pentru gestionarea bazinului râului Nistru nu mai funcționează și de ce acest subiect ar fi fost lăsat în seama unor structuri consultative și organizații neguvernamentale.

Edilul a mai afirmat că declarațiile unor reprezentanți ai guvernării pun sub semnul întrebării inclusiv proiectele strategice de aprovizionare cu apă, menționând că municipiul Chișinău este partener într-un proiect de infrastructură finanțat de Guvernul Federal al Germaniei prin banca KfW.

De asemenea, Ceban a anunțat că a solicitat colegilor să sesizeze Procuratura în legătură cu declarațiile care, în opinia sa, au creat panică în societate.

Totodată, acesta cere autorităților centrale să facă publice rezultatele analizelor privind „petele de pe Nistru”, despre care s-a discutat în luna martie.

La final, primarul a declarat că municipalitatea va continua să informeze cetățenii „prin fapte și date, nu prin panică și manipulare”.

Comments (0)
Add Comment