Primăria Chișinău organizează un concert aniversar în onoarea compozitorului Gheorghe Mustea

Primăria Municipiului Chișinău anunță organizarea unui concert aniversar dedicat maestrului Gheorghe Mustea, eveniment care va reuni pe aceeași scenă Orchestra Simfonică a Companiei Teleradio-Moldova și mai mulți artiști consacrați din Republica Moldova.

Spectacolul va avea loc pe 28 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Teatrul Verde din Chișinău, iar accesul publicului va fi gratuit.

În cadrul concertului vor evolua invitați speciali precum Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Mila Danilceac, formațiile AKORD, Catharsis și Brio Sonores, dar și Marin Gheraș, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Potrivit Primăriei Chișinău, evenimentul este organizat în semn de apreciere pentru activitatea și contribuția maestrului Gheorghe Mustea la dezvoltarea culturii și muzicii din Republica Moldova. Organizatorii îi invită pe locuitorii și oaspeții capitalei să participe la spectacol și să se bucure de un program artistic susținut de interpreți și muzicieni consacrați.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Comments (0)
Add Comment