Situația PAS se agravează pe zi ce trece, după ce partidul a rămas fără sprijinul presei partizane și a ONG-urilor finanțate din exterior. Declarația a fost făcută de președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, în cadrul emisiunii „Puterea e în adevăr”.
PAS ar fi gata să amâne alegerile parlamentare cu cel puțin un an, din cauza crizei profunde și vizibile, mai spune Renato Usatîi.
„După schimbarea puterii în SUA, partidul pare să fi intrat în panică totală – dacă ar putea, ar amâna alegerile parlamentare cu cel puțin un an. Lipsiți de un mesaj clar și de realizări concrete, guvernanții nu au cu ce să se prezinte în fața cetățenilor. Singura lor speranță? Fonduri de la Uniunea Europeană, pentru a amăgi electoratul înainte de alegerile parlamentare”, a precizat președintele Partidului Nostru.
Chiar dacă Igor Grosu a promis că reprezentanții ONG-urilor care au rămas fără finanțare ar putea fi angajați la stat, aceștia nu se grăbesc să o facă din cauza salariilor mici.
„Nici ONG-urile, folosite pe larg pentru susținerea guvernării, nu mai sunt ce-au fost, fără banii americani. Autoritățile promit că vor angaja membri ai acestor organizații, dar oferta la stat nu e pe placul acestora. Cine ar schimba salariile de 5000-9.000 de euro pe lună din sectorul ONG pe lefurile de stat de 10-15 mii de lei? Unii dintre acești „activiști”, care își permit să-mi numere călătoriile și întâlnirile de afaceri, trăiesc de mult la un alt nivel: micul dejun la o cafenea de lux din Paris sau vizite lunare la bere în München. PAS a rămas „orfan” – fără presă, fără ONG-uri și, mai ales, fără soluții pentru Moldova”, a mai adăugat Renato Usatîi.
În ianuarie 2025 președintele american Donald Trump a suspendat toate proiectele finanțare ale USAID, printre care și cele din Republica Moldova. În mai multe declarații publice, Trump a vorbit despre țara noastră, precizând că autoritățile de la Chișinău au comis o risipă de „32 de milioane de dolari pentru o operațiune de propagandă de stânga”, banii fiind oferiți de SUA.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!