Test antidrog rapid: prevenție și responsabilitate pentru sănătatea tinerilor

Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a declarat că a efectuat un test antidrog rapid, rezultatul fiind negativ. El a subliniat că astfel de teste nu se găsesc ușor în farmacii din Moldova și că a reușit să îl procure cu ajutorul medicilor.

Ceban a atras atenția că în alte țări, părinții pot face aceste teste acasă, pentru a preveni consumul de droguri în rândul copiilor, fără a fi necesară o vizită la instituțiile medicale. Ministrul Sănătății a remarcat recent că mulți tineri evită tratamentul din rușine, ceea ce evidențiază necesitatea unor politici mai eficiente de prevenție și comunicare.

Primarul a subliniat că statul trebuie să revizuiască politicile antidrog, inclusiv prin prevenire, comunicare și înăsprirea pedepselor, acționând unit pentru protejarea sănătății copiilor și tinerilor. În plus, Ion Ceban a sugerat ca toate persoanele cu funcții importante în stat să treacă testul antidrog, pentru a da un exemplu de responsabilitate și curaj.

„Trebuie să recunoaștem problema și să acționăm împreună, pentru că în joc este sănătatea tinerilor noștri”, a subliniat edilul.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Comments (0)
Add Comment