Liderii Blocului electoral „Patriotic” au lansat acuzații dure la adresa autorităților, după valul de percheziții desfășurate într-un dosar privind presupuse tentative de destabilizare.
Potrivit acestora, acțiunile organelor de forță sunt un semnal clar că actuala guvernare este cuprinsă de panică și încearcă să intimideze opoziția înainte de ziua votului.
Într-o conferință de presă organizată la Chișinău, reprezentanții Blocului au declarat că actuala conducere folosește instituțiile statului ca instrumente de presiune politică, încălcând grav principiile democratice și echilibrul electoral. Ei consideră că aceste metode abuzive demonstrează un singur lucru: partidul de guvernământ este conștient că a pierdut deja sprijinul popular.
Igor Dodon, unul dintre liderii formațiunii, a afirmat că „aceste acțiuni disperate nu vor opri valul de schimbare” și a îndemnat populația să iasă masiv la vot. Potrivit lui, mobilizarea cetățenilor este singura cale prin care poate fi oprită „dictatura politică mascată în reforme”.
Blocul Patriotic avertizează că asemenea practici nu doar subminează credibilitatea alegerilor, ci pun în pericol stabilitatea generală a țării, promovând frica în locul dialogului politic.
Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!