Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu confirmă că în ultimul an au fost eliberați din detenție nu șapte, ci mai mulți deținuți extrem de periculoși, condamnați pentru infracțiuni deosebit de grave.
Potrivit lui Cernăuțeanu, nu toți au ieșit la libertate în baza prevederilor legii amnistiei. Acesta dă asigurări că fiecare din cei eliberați este ținut în evidență.
„Noi îi împărțim în cîteva categorii. sînt cei care au beneficiat de prevederile legii cu privire la amnistie, de prevederile articolului 91, dar sînt și din cei care au beneficiat de articolul 92, pe cazuri de boală. De aceea numărul a crescut un pic”, a declarat Viorel Cernăuțeanu la „Cutia Neagră” de la TV8.
Deși au ajuns la libertate, foștii deținuți se află în evidențele oamenilor legii, susține șeful IGP.
„Toate aceste persoane sînt în vizorul poliției chiar dacă beneficiază de libertate și drepturile garantate de Constituției. Să nu uităm că avem legea care ne permite în raport cu acele persoane care au făcut parte sau sînt parte a anumitor grupări criminale, să fie luate în evidența instituțiilor noastre, chiar dacă s-au eliberat”, a detaliat Viorel Cernăuțeanu.
Șeful Poliției spune că infractorii eliberați recent, inclusiv în baza legii amnistiei, au fost condamnați anterior la detenție pe viață ori chiar la pedeapsa cu moartea, după redacția veche a Codului Penal, decizia instanței fiind revizuită la închisoare pe viață.
„Deci toate aceste persoane sînt subiecții acestor categorii de pedepse și vedem că nu poate fi subiectul unei detenții pe viață o persoană care accidental a comis un accident sau a fost o omucidere în cazul de violență în familie. Marea majoritate sînt cei care au făcut parte din anumite grupări criminale la etapa respectivă. Unele din acele grupări încă își continuă activitatea dacă nu în Moldova, atunci în alte state”, a declarat șeful Poliției, Viorel Cernăuțeanu.
Acum două săptămîni, interlopul Alexandru Sinigur, condamnat acum 19 ani la detenție pe viață, a fost eliberat din penitenciar.
Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!