Noi numiri diplomatice: Moldova își desemnează ambasadorul în India și reprezentantul la Consiliul Europei

0

Republica Moldova a numit noi reprezentanți diplomatici în India și Armenia, precum și un nou Reprezentant Permanent pe lângă Consiliul Europei. Decretele prezidențiale în acest sens au fost publicate astăzi în Monitorul Oficial.

Potrivit documentelor oficiale, Inga Ionesii a fost desemnată ambasador al Republicii Moldova în India.

Totodată, Victor Chirilă, ambasador al Republicii Moldova în Ucraina, va exercita prin cumul și funcția de ambasador în Armenia.

De asemenea, Victor Lăpușneanu a fost numit în funcția de Reprezentant Permanent al Republicii Moldova pe lângă Consiliul Europei, după ce Guvernul a acceptat rechemarea Danielei Cujba din această funcție.

Noile numiri intră în vigoare odată cu publicarea decretelor în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata