Anestezista Ecaterina Maniuc, vizată în dosarul privind decesul femeii de afaceri Liuba Babuțchi, nu mai este supusă măsurii preventive care îi interzicea să părăsească teritoriul Republica Moldova.
Decizia a fost pronunțată de magistrații Judecătoria Chișinău sediul Buiucani, care au respins demersul procurorilor privind menținerea restricției. În schimb, inculpata este obligată să se prezinte la toate ședințele de judecată sau ori de câte ori este citată.
Amintim că anestezista a fost reținută în februarie anul trecut, după moartea Liubei Babuțchi, survenită în ianuarie 2025, în timpul unei intervenții chirurgicale estetice. Potrivit expertizei medico-legale, decesul a fost provocat de un cheag de sânge care a blocat o arteră. Ecaterina Maniuc își susține nevinovăția.
În același dosar, proprietara salonului de înfrumusețare, Irina Borodkina, a părăsit țara la scurt timp după incident și se află în urmărire internațională. Pe numele acesteia a fost emis un mandat de arestare.
Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!
