Gheorghe Mustea, omagiat la 75 de ani: concert festiv organizat de Primăria Chișinău

0

Primăria Municipiului Chișinău invită publicul la un concert aniversar dedicat maestrului Gheorghe Mustea, care va avea loc duminică, 28 iunie 2026, la Teatrul Verde, începând cu ora 19:00.

Evenimentul este organizat în semn de omagiu pentru cariera îndelungată a compozitorului, dirijorului și academicianului, considerat una dintre personalitățile de referință ale culturii muzicale din Republica Moldova.

De-a lungul a peste cinci decenii de activitate, Gheorghe Mustea a contribuit semnificativ la dezvoltarea și promovarea artei muzicale, influențând generații întregi de artiști.

Concertul aniversar va fi susținut de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, sub bagheta maestrului Gheorghe Mustea.

Pe scenă vor evolua mai mulți artiști din Republica Moldova, printre care Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Milla Danilceac, Marin Gheras, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Atmosfera va fi completată de prestațiile formațiilor AKORD, Catharsis, Brio Sonores și Concertino.

Potrivit organizatorilor, gala face parte din seria evenimentelor dedicate promovării valorilor culturale și personalităților care au contribuit la patrimoniul artistic național.

Intrarea la eveniment este liberă.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata