Igor Grosu, discuții cu eurodeputați și coraportori ai APCE: Continuăm eforturile pentru combaterea propagandei

0

Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a discutat cu europarlamentarii din Comisia specială a Parlamentului European pentru Scutul European al Democrației (EUDS) și cu coraportorii Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) despre riscurile propagandei și dezinformării, precum și despre soluțiile posibile pentru contracararea acestora.

„Alegerile prezidențiale recente din Republica Moldova, România și Germania ne-au oferit lecții importante. Ele ne întăresc convingerea că trebuie să fim și mai hotărâți în lupta împotriva propagandei provenite dinspre Kremlin și împotriva grupărilor criminale care încearcă să submineze democrațiile europene”, a declarat Igor Grosu.

Oficialii au evidențiat și tentativa Rusiei de a influența alegerile și de a sprijini partide extremiste care destabilizează Europa.

În acest context, Igor Grosu a subliniat că autoritățile din Moldova combat dezinformarea, demontează narativele false și aplică sancțiuni celor care încearcă să intervină ilegal în procesele electorale.

„Vom continua să colaborăm – instituții, cetățeni și parteneri internaționali – pentru o Moldovă sigură, democratică și ferm ancorată în valorile europene”, a concluzionat președintele Parlamentului.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata