Procuratura Căușeni a deschis dosar penal pentru muncă forțată, la sesizarea Partidului „Moldova Mare”

0

Procuratura Căușeni a inițiat o urmărire penală în cazul celor 59 de angajați ai Întreprinderii Municipale „Salubrizare și Amenajare Căușeni”, care ar fi fost obligați să muncească fără remunerație timp de peste șase luni. Informația a fost anunțată public de Partidul Politic „Moldova Mare”, care susține că reacția sa promptă a dus la deschiderea anchetei.

Potrivit formațiunii, muncitorii ar fi fost forțați să lucreze în regim de „sclavie modernă”, fără să primească salarii, din cauza abuzurilor comise de primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, și de Mihail Bobicov, numit director al întreprinderii „pe criterii politice”, susține sursa citată.

„Acești oameni nu puteau să-și plătească facturile și au fost deconectați de la curent electric. Dar acum sunt auziți”, a declarat Victoria Furtună, lidera Partidului „Moldova Mare”. Formațiunea anunță că va insista ca angajații să fie recunoscuți drept parte vătămată și ca prejudiciile financiare să fie recuperate integral.

„Nimeni nu este mai presus de lege. Nici primarul și nici cumătrii lui politici”, a punctat Furtună.

Autoritățile nu au comentat deocamdată acuzațiile, iar ancheta este în desfășurare.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata