Sportivii moldoveni calificați la Jocurile Olimpice de iarnă vor beneficia de un grant de 10.000 de dolari

0

Sportivii calificați la Jocurile Olimpice de vară și de iarnă vor primi, în premieră, câte un grant de participare în valoare de 10.000 de dolari. Decizia a fost aprobată de Comitetul Internațional Olimpic (CIO), iar printre primii beneficiari se numără participanții la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina 2026, inclusiv sportivi din Republica Moldova.

Anunțul a fost făcut de deputatul PAS Maxim Potîrniche, care a menționat că noul sprijin financiar va contribui la pregătirea mai bună a sportivilor înaintea competițiilor.

„Acești bani înseamnă recuperare mai bună, medici și fizioterapeuți alături, parteneri pentru sparring mai calificați, dar și cantonamente sportive înainte de competiție”, a declarat parlamentarul.

Potrivit acestuia, performanța sportivă necesită investiții constante, iar orice formă de susținere poate face diferența pentru un atlet de nivel olimpic.

Jocurile Olimpice de Iarnă Milano-Cortina 2026 se vor desfășura în perioada 6-22 februarie. Republica Moldova va fi reprezentată de cinci sportivi la această competiție.

Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata