Euro-2016: România, eliminată de la Campionatul European
20 Iunie 2016 11:00
Reprezentativa României a fost învinsă, duminică seară, la Lyon, cu scorul de 1-0, de selecţionata Albaniei, şi a fost eliminată de la Campionatul European încă din faza grupelor, transmite Democracy.MD.

Fotbaliștii de peste Prut au început mai bine meciul, însă ușor-ușor albanezii au preluat inițiativa și au fost mai periculoși în fața porții adverse. Soarta meciului s-a decis în minutul 43, când Sadiku a marcat după o bîlbîială în apărarea românilor. În repriza secundă românii au încercat cel puțin egalarea, însă au atacat sterial, fără ocazii reale de gol.

Albania a acumulat 3 puncte și a încheiat pe locul trei, însă va trebui să aștepte încheierea meciurilor din celelalte grupe, pentru a afla dacă s-a calificat sau nu. În celălalt meci al grupei Franța și Elveția au încheiat nedecis, scor 0:0.

Astfel, Franța a câștigat grupa „A” cu 7 puncte, iar Elveția a încheiat pe locul 2 cu 5 puncte la activ. Ambele naționale s-au calificat în optimile de finală.

Ultimul succes al albanezilor obținut împotriva României data de acum 68 de ani.