Washingtonul se pregătește pentru o paradă militară grandioasă pe 14 iunie, dată care marchează atât 250 de ani de la fondarea Armatei Statelor Unite, cât și aniversarea de 79 de ani a președintelui Donald Trump.
Planurile includ defilarea a 6 600 de soldați, 25 de tancuri M1 Abrams și zeci de vehicule militare, alături de formații aeriene istorice – de la bombardiere din Al Doilea Război Mondial până la elicoptere Huey și un biplan P‑1.
Totuși, un sondaj AP‑NORC arată că 60 % dintre americani consideră parada o folosire nejustificată a fondurilor publice, în timp ce doar 38 % cred că merită costul estimat între 25 și 45 de milioane de dolari. În privința deciziei de a organiza parada, 40 % o aprobă, 31 % sunt indiferenți, iar 29 % se opun. În același sondaj, rata de dezaprobare a activității președintelui a urcat la 60 %, cel mai ridicat nivel de la revenirea lui Trump la putere în ianuarie.
Critici privind cheltuielile vin inclusiv din partidul președintelui: senatorul Roger Wicker, președintele Comisiei pentru Servicii Armate, a sugerat renunțarea la paradă din cauza bugetului. Până miercuri, doar 7 din 50 de congresmeni republicani intervievați declaraseră că vor participa, iar Speakerul Camerei, Mike Johnson, nu intenționează să fie prezent.
Pe lângă tensiunile politice și protestele anunțate în întreaga țară, un factor practic amenință evenimentul: prognoza meteo indică vreme severă în weekend, ceea ce ar putea duce la amânarea sau chiar anularea paradei.
Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!